İşçileri yeniden eğitim yoluyla istihdamda tutmaya yönelik bir Alman girişimi

Tuncer

New member
Emrullah Karaca, otomobil parçası tedarikçisi Continental'in hidrolik fren parçaları ürettiği Almanya'nın Gifhorn kentindeki bir fabrikada çalışmaya başladığında liseden mezun olduktan sonra geçici bir iş arıyordu.

Ancak 49 yaşındaki üç çocuk babası Karaca, fabrikada kariyer yapmak için yirmi yılı aşkın bir süre harcadıktan sonra, Continental'in işvereninin izniyle fabrikayı 2027 yılına kadar kapatmayı planladığını öğrendi.

Nitelikli işçi sıkıntısına rağmen diploma ve sertifikaların mesleki deneyimden daha önemli olduğu Almanya'da iş bulmak istiyorsa bu gerekli bir adım. Karaca Bey, “Daha önce hiç ihtiyaç duymadım çünkü hep buradaydım” dedi.

Sayın Karaca ve 80 çalışanının katılacağı eğitim programı, Continental'in, çalışanların Continental'de veya yakın şirketlerde ihtiyaç duyacağı yeni işler için ihtiyaç duyacakları becerileri kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir girişimin parçası.

Üretimin düşük karbon hedeflerine ulaşmak için dönüşmesi ve iş gücünde karışıklığa yol açması nedeniyle Continental, Almanya'nın değişen sanayi ortamındaki zorluklarla yüzleşmede yalnız değil. Böylece 2021 yılında şirket, Bayer, DHL, Infineon ve Siemens dahil olmak üzere diğer 70 şirketle birlikte toplam iş gücündeki 2,7 milyon kişiyi korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir girişim olan Fırsat İttifakı'nı oluşturdu.

Uzmanlar ittifakı memnuniyetle karşıladı. Almanya, imalatın otomasyonunda emsallerinin gerisinde kaldı ve endüstrisi buna ayak uydurmaya çalışırken, tüm endüstrilerde 700.000'den fazla pozisyon boş kalmasına rağmen, ülke otomotiv ve mühendislik sektörlerinde binlerce iş kaybıyla karşı karşıya.

Enstitü müdürü Jutta Rump, “Bu, temelde şu anda sahip olduğumuz önceliklerin çatışması: bir yanda zorlu personel uyum süreçleriyle birlikte işten çıkarmalar, diğer yanda ise işçi sıkıntısı var” dedi. Ludwigshafen'de İstihdam ve İstihdam Edilebilirlik.

Continental'in fren hatları ve valf blokları ürettiği Gifhorn'da şirket, düşen talep ve artan enerji maliyetleriyle karşı karşıya kaldı ve tesisin yakında artık kârlı olmayacağı açıkça ortaya çıktı.

Continental yönetim kurulu üyesi ve İK müdürü Ariane Reinhart, “Çok daha az çalışana ihtiyacımız olacağını biliyorduk” dedi.

Bu durum Sayın Karaca'yı ve diğer 800 çalışanı belirsiz bir gelecekle karşı karşıya bıraktı. “Hepimiz emekli olana kadar burada kalacağımızı düşünüyorduk” dedi.

Alman şirketlerinin bir sosyal sorumluluk geleneği var ve Continental yöneticileri, fabrikanın üçüncü en büyük işveren olduğu 41.000 nüfuslu toplulukta oynadığı rolün farkındaydı.

2019'da Continental'in şirket çapındaki eğitim merkezinin kurucularından Bayan Reinhart, “İki seçenek vardı: Ya bunu klasik yöntemle yaparsınız – ve klasik, çok sayıda gürültülü grev, sendika politikası ve politikacıların müdahalesi anlamına gelir” dedi. Veya işleri yapmanın yeni bir yolunu bulursunuz.

Almanya, okul derslerini pratik iş deneyimiyle birleştiren ikili çalışma sisteminin bir parçası olarak sunulan mesleki eğitiminden gurur duymaktadır. Yaklaşık 330 iş, vasıflı bir ticaret yeterliliği gerektiriyor ve bu işe sahip olmayan herkes, işte hangi becerileri kazanmış olursa olsun, büyük ölçüde şanssız kalıyor.

Continental'in insan kaynakları ekibinden Sven Mewes, “Sertifikalı bir yeterlilik olmadan mülakata davet edilmek bile zor” diyor ve Bay Karaca gibi çalışanlarla hangi eğitim veya kursların kendileri için uygun olduğunu bulmak için çalışıyor. .

Continental ve diğer ittifak üyeleri tarafından sunulanlara benzer eğitim kursları Berlin ve eyalet hükümetleri tarafından desteklenmektedir. Siyasi karar vericiler mümkün olduğu kadar çok insanı işte tutmaya çalışıyor.

Geçen yıl pek çok alanda yapılan kesintilere rağmen hükümet, işini kaybeden çalışanlara yönelik eğitim programları ve sertifika kursları sağlamak üzere şirketlere 3 milyar avrodan fazla, yani 2,79 milyar dolardan fazla para ayırdı.

Almanya'da iki yıldan uzun süredir işsiz olan kişilerin neredeyse yüzde 20'sinin resmi bir yeterliliği yok ve bu da onları hayatlarının üç yılını para kazanmaya adamak yerine düşük ücretli işleri tercih ederek kenarda bırakabiliyor. bir sertifika.

Bu yılki bir ittifak toplantısında, Federal İş Ajansı başkanı Andrea Nahles, Mönchengladbach'taki iş merkezi örneğini verdi; burada yerel istihdam bürosu, ticaret sertifikalarını almak ve iş hayatına başlamak üzere bir kursa katılmak üzere 130 uzun süredir işsiz kişiyi seçti. iyi maaşlı işler.

Daha sonra Amazon şehirde bir depo açtı ve orijinal katılımcıların 13'ü hariç hepsini saati 16,50 € karşılığında, herhangi bir sertifika gerektirmeden yerde çalışmaya çekti. Ancak Bayan Nahles, birkaç ay sonra hepsinin işten çıkarıldığını ve işsizliğe geri döndüğünü söyledi.

“Yine aynı duruma düştüler” dedi. “Bu, tüm sürecin ne kadar zor olabileceğini gösteriyor.”

Continental, şirket içi eğitimin ötesinde, bölgedeki işçi arayan diğer şirketlerle iletişime geçerek ve ayrılan çalışanlarına yeni potansiyel pozisyonlar için eğitim vermeyi teklif ederek Gifhorn çalışanlarını desteklemek için bir adım daha attı.

Büyümek için yüzlerce işçiye ihtiyaç duyan bir ısı pompası üreticisi olan Stiebel Eltron için teklifin bir tesadüf olduğu ortaya çıktı. Şirket, geçen yıl Continental ile bir sözleşme imzalayarak, mevcut fabrikanın bazı kısımlarını devralmak ve Gifhorn çalışanlarının üçte birinden fazlasını işe almak için 65 milyon avroluk yatırım yapma taahhüdünde bulundu. Aşağı Saksonya eyaleti projeye beş milyon avro daha yatırım yapıyor; kesin koşullar her iki şirket tarafından da açıklanmadı.

Bayan Reinhart, “300 kişiye bir perspektif, bir gelecek veriyoruz” dedi.

Bu hafta Continental, Ukrayna'daki savaş için daha fazla mühimmat talebini karşılamak amacıyla hızla genişleyen savunma üreticisi Rheinmetall'in, bir saatten daha kısa bir mesafedeki bir fabrika için 100'e kadar işçiyi işe almayı kabul ettiğini duyurdu; bu rakam, ülkedeki toplam işgücünün yarısı kadardır. Gifhorn'un neredeyse gelecekte bir işe sahip olacağı garanti.

Continental çalışanları, yeni işlerine başlamadan önce, şirketin ülke genelindeki fabrikalarda faaliyet gösteren 14 merkezinden biri olan şirket içi eğitim merkezinde becerilerini geliştirme fırsatına sahip oluyor. Şu ana kadar yaşları 28 ile 60 arasında değişen çalışanlar endüstriyel elektrikçi, depo lojistik uzmanı veya makine ve fabrika operatörü olmak üzere eğitimlere kayıt yaptırdı.

Kurslar mesai saatleri içerisinde gerçekleşir ve katılımcıların vardiyalarına göre düzenlenir. İşçiler, her zamanki gibi üç yıl yerine birkaç aya yayılan dersleri tamamlayarak maaşlarını almaya devam ediyor.

Üniversitede bir, lisede ise iki çocuğunun bakımını üstlenen Karaca, şirkette geçirdiği sürenin sona ermesinin yarattığı hayal kırıklığına rağmen, yeni bir iş bulma fırsatına sahip olduğu için minnettar olduğunu söyledi.

Bay Kacara, “Bu geleceğim için doğru bir karar” dedi. “Neler yapabileceğimi göstermem lazım.”